![Forum Jak żyć lepiej? Strona Główna](http://images3.fotosik.pl/18/z8ushspcn5tgs37h.jpg) |
Jak żyć lepiej? Tylko głupcy uczą się na własnych błędach, mądrzy zawsze na cudzych!!!
|
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat |
Autor |
Wiadomość |
Kuba
Dołączył: 02 Lut 2006
Posty: 16
Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Pią 3:51, 03 Lut 2006 Temat postu: Przyjaźń pomiedzy kobietą i meżczyzna. |
|
|
Też do dorzucam swoje 3 grosze. Ciekawy artykuł z netu.
Przyjaźń między kobietą i mężczyzną - czy to możliwe?
Zdecydowana większość (83 proc.) spośród 1450 badanych Amerykanów wierzy, że kobiety i mężczyźni mogą być platonicznymi przyjaciółmi. Nie wierzy tylko co dziesiąta osoba (11 proc.). Zarazem ponad połowa (62 proc.) przyznaje się, że ich przyjaźń przerodziła się w romans.
Prawie wszyscy (94 proc.) badani uznają, że jest możliwe, by zakochali się w sobie ludzie, którzy na początku byli tylko przyjaciółmi. Zdaniem badanych, bardziej prawdopodobne pomylenie pożądania z przyjacielską bliskością jest u mężczyzn (64 proc.) niż u kobiet - 25 proc.
Przyjaźń między kobietą i mężczyzną - czy to możliwe? Zdaniem wielu osób, nie. W takiej relacji nieuchronnie narasta seksualne napięcie. Pojawia się zazdrość ze strony partnerów. A co mówią na ten temat eksperci?
"To pogląd z minionej epoki, kiedy kobiety spędzały większość czasu w domach, a mężczyźni w pracy. Jedynym sposobem na przebywanie ze sobą był romans" - wyjaśnia Linda Sapadian, doktor psychologii. "Co więcej, długi czas uważano romans za prototyp relacji pomiędzy mężczyzną i kobietą, który zapewniał zachowanie gatunku. Winę za takie poglądy ponoszą też media. W filmach najczęściej widzimy, jak przyjaciele o przeciwnej płci nawiązują ze sobą romans" - zauważa profesor Michael Monsour z Uniwersytetu Colorado, specjalista w dziedzinie komunikacji międzyludzkiej.
W 1989 roku Don O'Mera, profesor socjologii z Cincinnati, w magazynie "Sex roles" wymienia najważniejsze wyzwania stojące na drodze przyjaźni męsko-kobiecej. Pierwszym wyzwaniem jest zdefiniowanie relacji: kochankowie czy przyjaciele. Rozróżnianie między romantycznymi, seksualnymi i przyjacielskimi uczuciami bywa trudne. "Ludzie nie wiedzą, jakie właściwie uczucia można żywić do płci przeciwnej, dopóki nie poznają, co ich kultura uznaje za stosowne" - twierdzi O'Mera. "Wiesz, że kogoś lubisz i przebywanie w jego towarzystwie sprawia ci przyjemność. Jednak to nie wystarcza, żeby z kimś umawiać się na randki.
Co to właściwie znaczy?"
Kolejną przeszkodą jest poradzenie sobie z wzajemną atrakcyjnością. Sapadian spytała ponad 150 osób o to, czego nie lubią w przyjaźniach z osobami płci przeciwnej. Kobiety najczęściej wskazywały na napięcie seksualne. Mężczyźni zaś częściej uważali, że atrakcyjność seksualna jest głównym powodem nawiązania przyjaźni, a nawet głębszego uczucia. W każdym razie 62 proc. badanych wskazywało na obecność seksualnego napięcia w ich przyjaźniach z osobami przeciwnej płci.
Następnym wyzwaniem jest ustalenie równości. Prawdziwa przyjaźń może być nawiązana między osobami równymi sobie. Według D. O'Mera, w naszej kulturze męska dominacja, siła i prestiż są bagażem, zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet. Kobiety nawet podświadomie mogą przyjąć uległą rolę w relacjach z mężczyz-nami. Ludzie posiadający bliskich przyjaciół przeciwnej płci muszą zmierzyć się z niedowierzaniem w stylu: czy naprawdę jesteście tylko przyjaciółmi? Kiedy ludzie pobierają się, coraz trudniej przychodzi im nawiązywanie przyjaźni z osobami przeciwnej płci. "Nawet ci małżonkowie, którzy są przekonani o wzajemnej miłości, obawiają się sytuacji, gdy ich partner nawiązuje przyjaźń z kimś atrakcyjnym" - twierdzi Monsour.
Piątym wyzwaniem jest miejsce poznania się. Kobiety i mężczyźni ciągle mają mało okazji do kontaktów. W szkole dziewczęta i chłopcy pozostają we włas-nych grupach. Gdy osiągają dojrzałość płciową, spostrzegają się najczęściej jako partnerzy randek, a nie przyjaciele. Ta dobrowolna "segregacja płciowa" jest kontynuowana w dorosłym życiu. Na przyjęciach mężczyźni i kobiety udają się w różne strony.
A jednak warto pokonać te wyzwania. Według badań Sapadian, mężczyźni wyżej oceniali jakość ich przyjaźni z kobietami. Doceniali zwłaszcza możliwość rozmowy i dzielenia się uczuciami z przyjaciółką. Nie mogli tego raczej doświadczać w kontaktach z kumplami. Kobiety zaś cenią sobie wyżej przyjaźnie z osobami tej samej płci. "Kobiety zwierzają się kobietom i mężczyźni również zwierzają się kobietom" - dodaje Blieszner.
Kobiety jednak także czerpią z mieszanych przyjaźni pewne korzyści. "Przyjaźń z mężczyznami jest lżejsza, bardziej zabawna" - mówi Sapadian. Niektóre kobiety z badań Sapadian podkreślały, iż lubią opiekę i ciepło, które otrzymują od męskich przyjaciół. Często są oni dla nich kimś w rodzaju starszego brata. Najbardziej kobietom podoba się możliwość wglądu w męski sposób myślenia.
Większość męsko-damskich przyjaźni przypomina raczej zorientowane na okazywanie emocji kobiece przyjaźnie, niż męskie kontakty skierowane na wspólną aktywność - twierdzi Kathy Werking, profesor komunikacji z Eastern Kentucky University. Według Werking, przyjaciele przeciwnej płci najczęściej spędzają czas na rozmowie. Inne rodzaje aktywności to m.in. wspólne spożywanie posiłków, czy też przejażdżki.
Seks nie tak często pojawia się w tych relacjach. Nawet atrakcyjni dla siebie przyjaciele mogą zdać sobie sprawę, że pewne cechy, które tolerowali w przyjacielskich relacjach, nie pociągają w sytuacji romansu. Gdy przez wiele lat kobieta lub mężczyzna byli tylko "kumplami", trudno potem o romans. Badania W. Affi z Penn State University pokazują, że wśród przeszło 300 badanych studentów college'u 67 proc. twierdziło, że uprawiało seks ze swoim przyjacielem/przyjaciółką. A jednak u 56 proc. z nich przyjaźń nie przekształciła się w romans. Może przedkładają przyjaźń ponad seks.
opr. Dominik Włudyga
na podst. "Psychology Today",
nr 10/2001
Kiedy Harry przyjaźni się z Sally
Post został pochwalony 0 razy
|
|
Powrót do góry |
|
![](http://picsrv.fora.pl/subSilver/images/spacer.gif) |
|
![](http://picsrv.fora.pl/subSilver/images/spacer.gif) |
|